آمار بازدید

امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
کل روزها
56
62
704
768
377
3367
644380

پیش بینی امروز
144


IP شما:3.239.45.252

پدافند غیرعامل

 

كسي كه انساني را، بي گناه بكشد، گويا همه ي انسان ها را كشته است و كسي كه انساني را از مرگ نجات دهد، گويا همه ي انسان ها را نجات داده است.

قرآن كريم   (سوره ي مائده، آيه ي  32 )

امام خمينى (ره)

در هر شرايطى بايد بنيه دفاعى كشور در بهترين وضعيت باشد، مردم درطول سال هاى جنگ و مبارزه ابعادكينه و قساوت و عداوت دشمنان خداو خود را لمس كرده اند، بايد خطرتهاجم جهان خواران در شيوه ها وشكل هاى مختلف را جدى تر بدانند.

مقام معظم رهبرى:

دفاع جزئى از هويت يك ملت زندهاست، هر ملتى كه نتواند از خود دفاع بكند زنده نيست، هر ملتى هم كه به فكر دفاع از خود نباشد و خود را آماده نكند، در واقع زنده نيست، هر ملتى هم كه اهميت دفاع را درك نكند به يك معنا زنده نيست.

پدافند غیرعامل چیست؟

واژه «پد» به معنای دفاع، جلوگیری یا محافظت و واژه «آفند» به معنای حمله، یورش و تهاجم می باشد. به این ترتیب پدافند به معنای دفاع در مقابل حمله خواهد بود. این دفاع به دو صورت تعریف شده است:

الف) پدافند عامل: به معنای دفاع مسلحانه و نظامی از كشور

ب) پدافند غیرعامل: به معنای دفاع و محافظت غیرنظامی از كشور

 

الف) پدافند عامل:

واضح است كه در این شیوه، دفاع از كشور مستلزم بكارگیری سلاح و شیوه های نظامی می باشد و زمانی اتفاق می افتد كه حمله آشكار یا مسلحانه صورت گرفته باشد و قبل از وقوع چنین حمله ای با آموزش نظامی (تاكتیك ها، شیوه های بكارگیری سلاح و...) و ارتقای تجهیزات نظامی سعی در ایجاد آمادگی برای پدافند عامل می شود.

 

ب) پدافند غیرعامل:

در این مورد دیگر سلاح و روش های دفاع نظامی بكار نمی آید و این محافظت یا دفاع كه ابعاد آن به مراتب وسیع تر از دفاع عامل است، باید ملاك عمل قرار گیرد. در این روش، باید شیوه ها، ابعاد گوناگون و گستره وسیع تهدیدات، تهاجم و حمله دشمن مورد بررسی قرار گرفته و برای تك تك آنها با ارائه بهترین راهكارها چه قبل از وقوع و چه در حین وقوع، تدبیر نمود.

پدافند غیرعامل نوعی دفاع غیر نظامی است و به مجموعه اقداماتی اطلاق می‌گردد که به بکارگیری جنگ افزار نیاز ندارد و با اجرای آن می‌توان از وارد شدن خسارات مالی به تجهیزات و تاسیسات حیاتی و حساس نظامی و غیرنظامی و تلفات انسانی جلوگیری نموده و یا میزان این خسارات و تلفات را به حداقل ممکن کاهش داد.

پدافند غیرعامل به معنای کاهش آسیب‌پذیری در هنگام بحران، بدون استفاده از اقدامات نظامی و صرفا با بهره‌گیری از فعالیت‌های غیرنظامی، فنی و مدیریتی است.

(پدافندغيرعامل يعني دفاع بدونِ جنگ افزار)

اقدامات پدافند غیرعامل شامل پوشش، پراکندگی، تفرقه و جابجایی، فریب، مکان یابی، اعلام خبر، قابلیت بقا، استحکامات، استتار، اختفاء، ماکت فریبنده و سازه‌های امن می‌باشددر پدافند غیرعامل تمام نهادها، نیروها، سازمان‌ها، صنایع و حتی مردم عادی می‌توانند نقش موثری ایفا کنند در حالیکه در پدافند عامل مانند سیستم‌های ضدهوایی و هواپیماهای رهگیر، تنها نیروهای مسلح مسئولیت برعهده دارند.هر چقدر درجه هشیاری مدیریت دفاعی برای بکارگیری پدافند عامل بالا باشد، باز هم دشمن سعی دارد در ساعات نخست تهاجم با واردکردن ضربات سنگین به مراکز مهم دفاعی و مراکز حساس و حیاتی کشور آسیب برساند و برای این کار پرهزینه ترین ابزار را با قدرت آتش سنگین بکار می‌گیرد.

تفاوت دفاع عامل وغيرعامل:

دفاع عامل، معمولاً توسّط افراد نظامي انجام مي شود؛ امّا در پدافند غير عامل، چون نيازي به سلاح نيست، هم افراد نظامي و هم افراد غير نظامي مي توانند كار دفاع را به عهده بگيرند.

 

هدف از پدافند غيرعامل:

در پدافند غير عامل، ما بايد كارى كنيم كه حمله هاى دشمن بى اثر و خسارت ها كم شود. اين مهم ترين هدف در پدافند غير عامل است. پس پدافند غير عامل به كارهايى گفته مى شود كه جلوى نابودى افراد و امكانات را بگيرد، يا ميزان خسارت ها را كم كند.

معمولاً بعد از روزهای اول و تهاجم هوایی، جنگ زمینی آغاز می‌شود که طی آن زیرساخت‌های حساس و مهم کشور، با همان دقت اولیه ولی با گستردگی بیشتر مورد تهاجم هوایی قرار می‌گیرد. در صورتیکه روحیه دفاعی ملت پس از چند هفته حفظ شود، در مرحله بعدی بمباران افراد غیر نظامی آغاز می‌شود که اکثرا بعنوان خطای نظامی وانمود می‌گردد. طی این مرحله از تهاجم ایجاب می‌کند که تمام ساختمانها در مقابل موج انفجار، ترکش و امکان فروپاشی مقاومت نسبی قابل قبولی داشته باشند و در بخش‌های مناسبی از آنها فضای امن قابل بهره برداری در دسترس باقی بماند.

تهدیدها به دو دستهٔ تهدیدهای طبیعی و انسان ساز تقسیم می‌گردند. تهدیدهای طبیعی (مانند سیل، زلزله و توفان) مشمول پدافند غیرعامل نیستند اما تهدیدهای انسان ساز در این حوزه قرار گرفته و خود به سه دسته تقسیم می‌گردند:

  • تهدیدهای نظامی: شامل تهاجم هوایی، زمینی و دریایی
  • تهدیدهای امنیتی: شامل خرابکاری، بمب گذاری و ...
  • تهدیدهای اتفاقی: شامل آتش سوزی، انفجار مخازن سوخت و یا نشت مواد خطرناک و...

جنگ افروزي يكي از زشت ترين و بدترين كارها در بين انسان هاست. فقط انسان هاي پست از مرگ انسان هاي بي گناه و ويراني خانه ها و نابودي شهرها خوش حال مي شوند. انسان هاي با ايمان، كشتن انسان ها را گناهي بزرگ مى دانند.

در نزد خدا، كشتن حتّي يك انسان بي گناه، برابر با كشتن همه ي انسان هاي روي زمين است.

انسان ها در طول 5 هزار سال تاريخ خود، 14  هزار جنگ به راه انداخته اند كه در اين جنگ ها 4 ميليارد انسان كشته شده است. يعني تقريباً در هر 4 ماه، يك جنگ به راه افتاده و در هر جنگ به طور متوسّط  286 هزار نفر كشته شده اند. حالا حساب كنيد به طور متوسّط هر ماه چند هزار نفر بر اثر جنگ مي ميرند.

به این سه عبارت از فرمایشات مقام معظم رهبری (دام عزه) توجه كنید:

  • امروز شما موظفید این نظام را حفظ كنید، آن هم به شكل پیراسته، به شكل خالص، به شكل سالم، به همان شكلی كه بشود آن را به امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) تحویل داد.
  • اگر محافظت غیرنظامی (پدافند غیرعامل) نباشد، تمامی دستاوردهای فرهنگی، اقتصادی، علمی و سیاسی در یك نصف روز هدر می رود.
  • پدافند غیرعامل به صورت شعله ای بلند شود.

معظم له در جمله نخست اهمیت حفظ نظام را ترسیم و تأكید فرموده اند. در جمله دوم محافظت غیرنظامی را همتراز تمامی دستاوردهای نظام و لازمه حفظ آنها قلمداد نموده و در جمله سوم فراگیر شدن و همگانی شدن پدافند غیرعامل را مورد تأكید قرار داده اند. یعنی همان گونه كه شعله از جایی شروع می شود و به تدریج همه جا را فرامی گیرد، پدافند غیرعامل نیز باید همچون شعله فراگیر شده و همه افراد كشور آن را به عنوان ضامن بقای نظام و یك محمل مناسب برای بقاء، استمرار و تداوم حركت خروشان انقلاب اسلامی در همه ابعاد، اعمال نمایند.

برای مثال به چند نمونه زیر توجه كنید:

الف:) بعد فرهنگی) اگر دشمن با تولید محتوا (كتاب، فیلم، عكس، سایت های اینترنتی و...) سعی كند اعتقادات مردم را نشانه بگیرد- كه گرفته است- این یك نوع آفند است و البته بسیار بسیار خطرناك نیز می باشد و مقوله براندازی و تهدید نرم نیز در همین راستا به كار گرفته می شود، بنابراین ما چه نوع دفاعی باید از خود داشته باشیم كه مردم محكم بایستند و این شیوه ها اثر نكند و آسیب پذیری به حداقل ممكن برسد؟

ب:) بعد اقتصادی)كلیه شوك های هدفمند اقتصادی، توطئه های مالی و اقتصادی بین المللی، ارائه راهكارهای غلط اقتصادی و كلیه مدل های اقتصادی غربی كه مستقیما به اقتصاد ما ضربه می زند یا به نوعی مردم را از نظر اقتصادی به شكل آشكار و پنهان متضرر می سازد، آفند اقتصادی است كه باید برای پدافند آن همیشه آماده و دارای طراحی و برنامه ریزی مشخص باشیم.

امروز شما موظفید این نظام را حفظ كنید، آن هم به شكل پیراسته، به شكل خالص، به شكل سالم، به همان شكلی كه بشود آن را به امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) تحویل داد

ج:) بعد علمی)وابسته نمودن دانشگاه ها به علوم بی روح غربی، دلسرد نمودن اساتید و دانشجویان از تولید دانش و فن آوری بومی و اسلامی و هم چنین مأیوس نمودن جامعه علمی از آینده، از جمله شیوه های حمله علمی دشمن به ما می باشد و ما باید برای مقابله با آن برنامه های متناسب و جامعی داشته باشیم.

د): بعد سیاسی)امنیت و اقتدار ملی و غرورآفرین ملت ایران، باورهای انقلابی مردم، حضور مردم در صحنه، ادبیات مثال زدنی مقاومت جوانان و آحاد ملت عزیز ایران، حضور فعال كشورمان در منطقه و مناسبات بین المللی، روحیه خودباوری و نشاط ملی و سایر سرمایه های سیاسی و اجتماعی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نیز از جمله مواردی است كه دشمن برای ضربه زدن به آن برنامه ریزی نموده و چشم طمع دوخته است كه ما باید در این زمینه، هم هوشیار باشیم و هم از شیوه های مختلف و مناسب جهت مقابله با آن استفاده نمائیم.

ماهیت انقلاب ما به گونه ای است كه جهانخواران و استكبار جهانی را در مقابل حركت آن قرار می دهد. چرا كه نظام های سرمایه داری و لیبرال دموكراسی غربی، اساسا بر مبنای دستیابی و حفظ منافع نامشروع فردی و گروهی به وجود آمده اند. در حالی كه انقلاب متعالی و آزادی بخش اسلامی ایران، حقوق همه انسان ها را محترم شمرده و طبق موازین اسلامی به دنبال سعادت برای همه مردم است.

ده ها تفاوت ماهوی دیگر نیز به ما این واقعیت را گوشزد می كند كه دشمن برای ضربه زدن به نظام اسلامی ما از هیچ شیوه ای فروگذار نخواهد كرد. بنابراین ما باید در عرصه فرهنگ، فرهنگ اصیل و متعالی اسلامی- ایرانی را رعایت كرده و با ظرفیت های دریاگونه و متنوع آن، خود را بیش از پیش به همه جهانیان بشناسانیم و اجازه ندهیم فرهنگ های منحرف و شبه فرهنگ ها مجال حضور پیدا كنند. ما باید در عرصه اقتصاد، با برنامه ریزی صحیح اقتصادی، یك اقتصاد مبتنی بر اصول اسلامی و محكم را پی ریزی و اعمال نماییم. در عرصه علمی باید در همه ابعاد، سطوح و حریم ها مواظبت كامل نموده، پیشتاز باشیم و مراقب حمله های رنگارنگ دشمن در این زمینه بوده و خود را كاملا آماده نگه داریم. در عرصه سیاسی نیز با اتكال به خداوند متعال و تمسك به قرآن عظیم الشأن، پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله و سلم) و عترت پاك و مطهر ایشان (علیهم السلام)، مبانی حكومت داری اسلامی را در داخل كشور اجرا نموده و به جهانیان بفهمانیم كه سیاست حاكم بر كشور ما مترقی ترین مبانی را دارد.

ما باید خود را در همه این زمینه ها آماده و قوی نماییم. هم چنان كه به فضل و رحمت الهی در سی و پنج سال  گذشته و در فرازونشیب هایی كه بر سر راه این انقلاب بزرگ قرار گرفت، همین گونه بوده ایم.

به امید سربلندی و عزت ایران اسلامی...

 

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

سال جهش تولید گرامی باد

مقالات سایت

پدافند غیرعامل

  كسي كه انساني را، بي گناه بكشد، ...

شاد شاد شاد زندگی کنید!

شاد شاد شاد زندگی کنید! سعی کنیم؛ ...

چرا آغاز جنگ را هفته دفاع مقدس می نامیم ...

چرا آغاز جنگ را هفته دفاع مقدس می ...

نماز ، زیباترین جلوه نیایش با پروردگار

نماز زیباترین جلوه نیایش با پروردگار ...

شباهت های زندگی با ورزش فوتبال

شباهت های زندگی با ورزش فوتبال از ...

اشتراک مطالب از طریق فید

کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به اداره ورزش و جوانان شهرستان بندرگز می باشد

پیاده سازی و پشتیبانی وب سایت: فنآوری اطلاعات نارون | تماس: 09056138559- 09917969503